Tatry Wysokie

Tatry Wysokie. To miejsce, w którym jesteś, ale nie powinno

Dla każdego z Was czytelników warto rozważyć odwiedzenie taniego miejsca na piesze wycieczki z widokiem na góry i połyskującymi jasnymi jeziorami, których w zasadzie nikt nie wie, badałem i testowałem, a mam dla ciebie radę: Idź do Wysokich Tatr na Słowacji.

Tatry Wysokie (Vysoké Tatry) są jak Alpy Szwajcarskie, tylko tańsze i znacznie mniej zatłoczone. Chcesz wiedzieć, jak wyglądają? Zdjęcie grzmiące wodospady, wysokie sosnowe lasy i ostre góry pokryte śniegiem – czyli Tatry Wysokie.

Tatry, Słowacja

Gdzie dokładnie te Tatry czy Tatry? Cóż, to rzeczywiście pasmo górskie wzdłuż granicy północnej Słowacji i południowej Polski. Tatry dzielą się na:

· Tatry Wysokie (majestatyczne szczyty, turkusowe jeziora lodowcowe, wodospady)

· Niskie Tatry (jaskinie, wodospady i lasy)

Można uprawiać takie atrakcje, jak piesze wędrówki, jazda na rowerze, skoki na bungee, paralotniarstwo i narty w obydwu Tatrach, ale krajobraz różni się w zależności od miejsca.

Gdzie zatrzymać się w Tatrach Wysokich

Gdzie zatrzymać się w Tatrach Wysokich

Dobrą stroną odwiedzenia ukrytego klejnotu jest to, że masz to prawie do siebie. Zła część jest, że trudniej jest znaleźć informacje w Internecie, zwłaszcza w języku angielskim. Jedną z rzeczy, z którą walczyłem, było 1) ustalenie, co zobaczyć w Tatrach, i 2) gdzie się oprzeć. Ponieważ miałem niewiele czasu w tej okolicy, skończyłem w Košicach, do których dotarł pociąg (1,50 godziny w jedną stronę). Choć Košice to piękne miasto, prawdopodobnie chcielibyście unikać dojazdu, więc omówiłem kilka wskazówek, gdzie możesz zostać.

Jeśli chcesz się podzielić w pół-dużego miasta, proponuję Poprad (brama do Wysokich Tatr), czyli co większość turystów czy Stary Smokovec lub Tatranska Lomnica; jedną z największych osad w Tatrach Wysokich.

Jeśli lubisz małe otoczenie górskie lepiej, możesz zatrzymać się w miejscowości Štrbské Pleso (małym miasteczku nad jeziorem) lub miejscowości Ždiar, która jest piękną, malutką wioską alpejską. Jeśli wrócę, wybrałbym jeden z tych dwóch.

Strbske Pleso

Wysokość: 1.346 m

Przybyłem do Štrbské Pleso, aby podbić świat lub, er, góra. Po obiedzie i tortu z Martinem z biura turystycznego Košice, pożegnaliśmy się, założyłem zaufane buty i ruszyłem w stronę jeziora.

Štrbské Pleso to jezioro u podnóża Wysokich Tatr. Trwa około 1-1,5 godziny na spacer wokół niego, ale spędziłem tam czas robiąc zdjęcia jeziora zamiast tego. To naprawdę piękne, więc łatwo spędzić tutaj godziny.

Štrbské Pleso jest lodowcowym jeziorem górskim i wydawało się, że jest to doskonały punkt wyjścia dla turystów pieszych. Jest to również doskonałe miejsce na skoki na bungee, paralotniarstwo, jazdę na freestyle i 16 km tras biegowych.

Piesze w Wysokich Tatrach

Piesze w Wysokich Tatrach

Słyszałem od wiarygodnych źródeł (Google), że wędrówka ze Štrbské Pleso do Popradské Pleso była tak łatwa, jak grać w kasynie, aby wygrać.

Okazało się, że tak nie jest.

Nie powiedziałbym, że jest to trudne, ale to z pewnością nie jest łatwe. Część tego jest, ponieważ ścieżka jest wybrukowana kolczastymi skałami, potyka się korzenie drzew i jest dosyć oszalowana stromo na kilka odcinków. I dla upublicznienia to tak, nie mogłem być w kształcie mojego życia, i tak byłem przewyższony przez trzy grannies i rodzinę z dwulatkiem, wszystko na piechotę. Ale byli wszyscy lokalni. Z tego powodu ludzie, którzy mieszkają w górzystych regionach, wykorzystują je do uprawiania turystyki pieszej i są na ogół w lepszej formie.

Wycieczka ma długość 4 km i obejmuje 14 znaków, które wyjaśnia szczegóły dotyczące lasu, Tatr, zwierząt i roślin. To prawie niemożliwe do zgubienia, ponieważ trasa jest oznaczona znakami przez całą drogę → zabierz to od kogoś, kto straci dużo.

Nie śpieszyłem się do Popravska Pleso, więc poświęciłam czas na fotografowanie i podziwianie widoków górskich, które były przede mną. I wow, były czyste!

Teraz zdałem sobie sprawę, że Słowacja ma dzikie zwierzęta, takie jak dzikie dziki, rysie, wilki i niedźwiedzie, ale nie byłem przygotowany na niemal krok na wąż na szlaku. Nie miałem pojęcia, czy to jest trujące, więc liczyłem moje błogosławieństwa i użyłem zoom, aby go sfotografować.

Popradske Pleso

Popradske Pleso

Wysokość: 1.494 m

Po 1,5 godzinie (w porządku, prawie 2) w końcu dotarłem do Popradské Pleso. Słowacy i ludzie w przyzwoitej formie powinni mieć możliwość wędrówki za 1 godzinę, bez wyłączania zdjęć.

Popradske Pleso to piękne jezioro lodowcowe w górach. Naprawdę podobało mi się to lepiej niż Štrbské Pleso, może dlatego, że musiałem ciężko pracować, aby to zobaczyć. Poczuła się też bliżej gór i bardziej spokojna.

Osiągnąłem cel na cały dzień i po chodzeniu po jeziorze, nadszedł czas, aby się cofnąć.

Jestem tak szczęśliwy, że muszę zrobić tę wycieczkę. Widok był absolutnie zapierający dech w piersiach, a dwa jeziora były wspaniałe. Jeśli jesteś w okolicy, gorąco polecam tutaj.

Porady na wędrówki na Słowacji

Porady na wędrówki na Słowacji

· Przez cały rok można zwiedzić Tatry. Są bardzo popularne na nartach

· Wiele tras jest zamykanych ze względu na śnieg od listopada do połowy czerwca

· Czerwiec i lipiec są szczególnie deszczowe, a lipiec i sierpień są najcieplejsze i najbardziej zatłoczone

· Inne górskie destynacje: Zelené Pleso (zielone jezioro), Lomnicky Stit (szczyt), Krivan (szczyt)

· Nosić buty turystyczne, ubierać się warstwami, przynieść pomoc przed wodą i pasmami oraz sprawdzić prognozę pogody przed wyjazdem

· Przynieś pieszo bieguny, jeśli pieszy jest szczególnie stromy lub masz problemy z kolanem

· Jeśli zbłądzisz sam, sprowadź mapę i powiedz komuś, dokąd zmierzasz.