Aktualności

Rowerem po Beskidach – dlaczego warto się wybrać?

Kolarstwo to od dawien dawna bardzo popularny sport na całym świecie. Sam termin “kolarstwo” to bardzo szeroki termin odnoszący się do wielu dyscyplin. Istnieje między innymi kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe, kolarstwo górskie, a także BMX, przełajowe, artystyczne, piłka rowerowa oraz cyklotrial. Elementem wspólnym jest obecność roweru.

Niezależnie od obranego rodzaju kolarstwa, zawsze bierzemy pod uwagę scenerię. Chcemy, żeby otoczenie było przyjemne i bezpieczne, a krajobrazy – malownicze. Jeżeli w Twoim przypadku czynniki te również odgrywają ważną rolę, mamy dla Ciebie propozycję: wycieczka rowerem po Beskidach. Masz ochotę dowiedzieć się, dlaczego warto się tam wybrać swoim jednośladem?

Beskidy to malownicza grupa pasm górskich w łańcuchu Karpat. Beskidy rozciągają się od znajdującej się na zachodzie na terenie Czech rzeki Beczwy aż po znajdującą się na wschodzie, na terenie Ukrainy rzekę Czeremosz. Długość Beskidów wynosi 600 km, a szerokość od 50 do 70 km. W ramach ciekawostek, Beskidy to najmłodsze góry w Polsce. Z punktu widzenia rowerzysty, Beskidy są wręcz doskonałe do wycieczek kolarskich, ze względu na klimat. Panuje tam klimat umiarkowany górski o wzrastających cechach kontynentalnych. Jeżeli poszukujesz powodów, dla których warto wybrać się rowerem po Beskidach, jednym z nich będzie na pewno bogata fauna i flora, jaka tam na Ciebie czeka. Cecha charakterystyczna tego pasma górskiego to między innymi piętrowy charakter roślinności (buki, dęby, świerki, sosny, jodły oraz kosówka). Na samych szczytach będziemy mogli podziwiać malownicze wychodnie skalne.

Poruszając się po Beskidach rowerem – z racji tego, że nie generujemy hałasu – mamy okazję podziwiać liczne gatunki zwierząt. W Beskidach występuje między innymi jeleń szlachetny, dzik, lis rudy, ryś euroazjatycki, żbik europejski, wilk szary, niedźwiedź, myszołów, bażant zwyczajny, puchacz zwyczajny, a także liczne gatunki płazów, gadów i rzadkich owadów. Łączymy tym samym przyjemne z pożytecznym – jesteśmy w stanie obserwować naturę, wybierając przy tym bardzo zdrowy sposób poruszania się.

Trzeba również przyznać, że Beskidy to góry doskonale dostosowane do potrzeb rowerzystów. Zdając sobie sprawę z tego, jak modnym środkiem poruszania się po terenie w celach turystyczno – krajoznawczych jest rower, zadbano o to, by w tym paśmie gór nie zabrakło dróg rowerowych. W Beskidzie Niskim i na Podgórzach Karpackich na przykład praktycznie nie ma miejsc, do których nie dałoby się dotrzeć drogą rowerową. Do wielu miejsc wyznaczono oficjalne szlaki rowerowe. Jedyne restrykcje dotyczą rezerwatów przyrody oraz terenów MPN. Co ciekawe, szlaki przeznaczone dla rowerzystów są w Beskidach drugimi obok szlaków pieszych najczęściej spotykanymi w terenie. Dodatkowym atutem jest doskonałe oznaczenie owych szlaków oraz dostępność map i przewodników.

Przejdźmy do konkretów. Jakie szlaki rowerowe czekają na Ciebie w Beskidach? W rejonie Podgórza Karpackiego są to: Szlak zielony: “Historycznym traktem królewskim”, Szlak zielony: “Śladami kolebki przemysłu naftowego”, Szlak cmentarzy wojennych (czarny), Szlak czerwony “Góra Cieklinka”, Szlak niebieski “Zabytkowych świątyń” oraz Szlak niebieski. W regionie Beskidu Niskiego atrakcyjne szlaki to między innymi: Szlak zielony, niebieski, czarny, żółty, czerwony, szlak “Na styku kultur”, szlak żółty “Winny szlak rowerowy”, malowniczy szlak pomarańczowy “Góra Grzywacka w Kątach”, szlak zielony “Wokół Kotalnicy” i dużo więcej. Koniecznie zatem już w tym roku wybierz się rowerem po Beskidach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *