Aktualności

Narciarstwo w Jaworzynie – dlaczego warto

Narciarstwo to zimowa dyscyplina sportowa uprawiana w wielu krajach świata. Istnieją liczne poddyscypliny narciarskie, między innymi narciarstwo klasyczne (a w nim biegi narciarskie, skoki narciarskie czy też chociażby skialpinizm) oraz narciarstwo alpejskie (w stylu dowolnym, na trawie, szybkim, freeskiing czy też speedriding). Trzeba przyznać, że narciarstwo to dyscyplina, która cieszy się ogromną popularnością również wśród Polaków. Z racji zimowych miesięcy, podczas których nie brakuje nam śniegu oraz tak licznych malowniczych pasm górskich, mamy spory wybór w kwestii tego, jak i gdzie uprawiać ten sport. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zachęcić Cię do wybrania się na narty do Jaworzyny. Pozwól, że wyjaśnimy Ci, dlaczego warto.

Na początek kilka informacji ogólnych: Jaworzyna, znana również jako Jaworzyna Krynicka, to szczyt w Beskidzie Sądeckim. Jaworzyna znajduje się na terenie gminy Muszyna, niedaleko miasta Krynica-Zdrój. Umiejscowiona jest w grani głównej wschodniej części Pasma Jaworzyny, dokładnie rzecz ujmując jest to najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny, jego wysokość wynosi 1114 m n.p.m. Stanowi punkt bardzo ważny z perspektywy turystyki, ponieważ Jaworzyna Krynicka jest silnie zagospodarowana. Jedną z głównych atrakcji jest tam niewątpliwie ciesząca się wielką popularnością kolej gondolowa. Kursuje ona z doliny Czarnego Potoku na sam wierzchołek Jaworzyny. Swoją popularność wśród ceniących malownicze pejzaże turystów miejsce to zawdzięcza właśnie temu, że stanowi doskonały punkt widokowy. Z jej szczytu, niezależnie od usytuowania, rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama widokowa na cały horyzont. Koniecznie choć raz w życiu trzeba się tam wybrać, aby zobaczyć to na własne oczy. Odwiedzając JAworzynę mamy również szansę podziwiać lokalne gatunki zwierząt takich jak jelenie, sarny, niedźwiedzie, rysie i wilki, a także bogatą florę, w tym rzadkie gatunki drzew.

Zimą Jaworzyna Krynicka jest też jednym z największych w Polsce ośrodków narciarskich. I tutaj docieramy do sedna sprawy: dlaczego warto się tam wybrać? U stóp Jaworzyny w dolinie Czarnego Potoku znajduje się doskonale obsługiwana, nowoczesna Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka. Czeka tam na Ciebie osiem tras narciarskich (wliczając trasy szkoleniowe), które są obsługiwane przez wspomnianą kolejkę gondolową oraz siedem wyciągów. Łączna długość tras zjazdowych to 14 km – na uwagę zasługuje fakt, że wlicza się w to najdłuższą oświetloną trasę narciarską w Polsce. Istna gratka dla miłośników narciarstwa! Trasy narciarskie, jakie czekają na Ciebie na Jaworzynie Krynickiej to: Trasa nr 1 Czerwona (2600 m długości, Nr 2 Czerwona (900 m), Nr 2a Czerwona (900 m), Nr 3 Niebieska (650 m), Nr 4 Czerwona (1000 m), Nr 5 Czarna FIS (1000 m), Nr 6 Czerwona (1050 m), a także wyciąg szkoleniowy Żółwik (100 m), Krynistler Snowpark (1050 m) oraz Trasa slalomowa z pomiarem czasu (700 m). Każdy znajdzie tam coś dla siebie, nawet Twoje dzieci nie będą narzekać na nudę.

Jeżeli należysz do osób, które narciarstwo lubią łączyć z turystyką, zapewne zainteresuje Cię fakt, że w górnej części północnego stoku Krynicy znajduje się Schronisko PTTK, przy nim aktywna dyżurka GOPR oraz Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej. Na szczycie znajduje się również maszt radiowo – telewizyjny, a także restauracja i bufety. Jeżeli zatem w trakcie uprawiania Twojego ulubionego sportu zimowego złapie Cię głód, nie masz powodu do obaw – zawsze będzie tu na Ciebie czekać coś ciepłego i smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *