Czym jest psychoterapia? Co to jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeśli tak to nie jesteś sam. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z poważną chorobą, utratą wagi lub nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, utratą pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem narkotyków. Wszystkie te problemy są często destrukcyjne dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog może pomóc w rozprawieniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają ludzie w każdym wieku, aby żyć bardziej produktywnie, komfortowo i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre przyzwyczajenia. Występuje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną, http://r5w.pl gabinet psychoterapii kielce i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować jego własne problemy.  Proces ten przebiega na współpracy i rozmowie. Pacjent ma zapewnione otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób osądzał.  

Razem z psychologiem będziesz działać po to, żeby zidentyfikować i wyeliminować wzory postaw, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Z powodu błędnego pojęcia o tym czym jest psychoterapia, wiele potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją fakty i nie opierają się na mitach, to ludzie zazwyczaj czują się zdenerwowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Trzeba pokonać lęk, ponieważ jeśli poziom funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni natomiast mogą odczuwać potrzebę pomocy w przewlekłej chorobie, która ma wpływ na układ emocjonalny i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z widmem rozpadu związku, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *