Aktualności

Drewniane kościoły, które warto odwiedzić w Beskidach

Beskidy to grupa pasm górskich znajdująca się w łańcuchu Karpat. Szerokość Beskidów wynosi od 50 do 70 km, a ich długość szacuje się na około 600 km. Rozciągają się one od rzeki Beczwy na zachodzie (terytorium Czech) aż po rzekę Czeremosz na wschodzie (teren Ukrainy). Beskidy uznaje się za najmłodsze góry w Polsce. Zdaniem naukowców powstały około 20 mln lat temu, w fazie alpejskich ruchów górotwórczych. Stanowią niezwykle malownicze i interesujące z punktu widzenia naukowego miejsce. Można tam zaobserwować rozmaite rodzaje skał, a ponadto zachwycają różnorodnością flory i fauny. Każdy miłośnik przyrody, ciszy oraz ekoturystyki znajdzie tam coś dla siebie. Istnieje jeszcze jeden element, który czyni z Beskidów istną perełkę turystyczną: drewniane, zabytkowe kościoły, które z całą pewnością warto odwiedzić.

Drewniane budownictwo sakralne, jakie znajdujemy w tej części Polski zasługuje na tytuł ewenementy na skalę europejską. Skąd takie wnioski? Otóż aż cztery spośród kościołów wpisano w roku 2003 na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydowaną większość kościołów znajdziemy na terenie Podgórzy Karpackich. Jest tak ze względu na fakt, że to właśnie tam od setek lat zamieszkiwała ludność polska należąca do kościoła rzymskokatolickiego. W Beskidzie Niskim, zamieszkanym głównie przez ludność rusińską, znajdziemy głównie zabytkowe cerkwie. Niezwykła mieszanka kulturowa i zasługująca na naszą uwagę skarbnica wiedzy historycznej. Jakie zatem miejsca warto odwiedzić?

Pierwszym z kościołów jest Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej. Jeden z drewnianych kościołów, które znalazły  się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z racji swojego wyglądu oraz bogatej historii zyskał miano Perły Beskidu Niskiego. Kościół został wzniesiony na początku XVI wieku (około roku 1520 – 1522). Kościół poważnie ucierpiał podczas działań wojennych na przełomie 1914 – 1915 roku. Podczas bitwy pod Gorlicami drewno posłużyło do budowy okopów oraz na opał. Ze względu na niezwykłe walory krajobrazowe, estetyczne i architektoniczne, kościół cieszył się niezwykłą popularnością wśród malarzy XIX i początku XX wieku. Można go podziwiać na wielu obrazach.

Kościół św. Jakuba w Szczyrku. Wybudowano go w latach 1797 – 1800, początkowo wokół niego istniał cmentarz. Zmarłych grzebano tam do 1848 roku. Bardzo interesującym elementem jest rokokowy krzyż z 1797 r. Wnętrze kościoła zaprojektowano w stylu późnobarokowym. Znajdujące się tam zabytki pochodzą z klasztoru norbertanów w Nowym Sączu. Istna perełka architektoniczna.

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Odernem (gm. Uście Gorlickie). Ten piękny, drewniany kościół wybudowano w 1898 r. z fundacji Magdaleny Miłkowskiej. Była to ówczesna właścicielka Odernego. W roku 1943 do kościoła zostały dobudowane zakrystia i przedsionek. Na uwagę zasługuje szczególnie barokowy ołtarz z XVIII wieku, a w nim zabytkowy krzyż.

Kolejną zasługującą na uwagę perełką architektoniczną jest Kościół św. Wawrzyńca w Bielowicku. Ta piękna drewniana świątynia powstała w 1541 r. Od tragicznego pożaru w Skoczowie, który miał miejsce w 1756 r., kościół stał się celem pielgrzymek mieszkańców tego miasta na odpust dnia 10 sierpnia.

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle. Jest to drewniany kościół wzniesiony między 1981 – 1983. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowa zrekonstruowana wieża. Pochodzi ona z kościoła w Połomi (powiat wodzisławski). Był on wybudowany w 1575 r. Wart odwiedzenia, jeżeli zabytki to Twoja pasja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *